KIEROWCO, PRZEPUŚĆ SPRZĘT DO ZIMOWEGO UTRZYMANIA!
Zadaniem kierowców obsługujących sprzęt do zimowego utrzymania dróg jest zapewnienie przejezdności. Sprzęty są szerokie, niektóre zajmują cały pas drogi, poruszają się wolno. Za sobą pozostawiają jednak odśnieżoną drogę – bezpieczniejszą i gwarantującą płynniejszy ruch.
Mimo, że służby drogowe posługują się żółtymi światłami sygnalizacyjnymi, a nie jak Policja czy pogotowie ratunkowe niebieskimi, pełnią rolę zbliżoną do tej przypisanej służbom porządkowym i ratowniczym.
Dlatego apelujemy o przepuszczanie takich pojazdów. Utrudnianie im pracy, np. poprzez nieprzepuszczanie na drodze czy jej zajeżdżanie, stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia zarówno pracowników służb oraz innych użytkowników dróg.
ZALECENIA DLA WŁAŚCICIELI POJAZDÓW
PUK zaleca kierowcom regularne (co 10 dni) mycie samochodów, w tym podwozi, w okresie zimowym, aby ograniczyć gromadzenie się soli. Mycie karoserii w myjniach nie umożliwiających suszenia (np. samoobsługowe myjki ciśnieniowe) w przypadku występowania ujemnych temperatur może doprowadzić do uszkodzeń powłoki lakierniczej, przymarzania uszczelek itp.
Istnieją także inne czynniki, oprócz stosowania soli drogowej , powodujące zwiększone ryzyko korozji pojazdów. Np. myjnie samochodowe, pracujące w zamkniętym cyklu wody powodują, że sól zmywana z jednego pojazdu może być rozpylana na inne.
Niektórzy producenci pojazdów silnikowych dokładają mniejszych starań w antykorozyjnym zabezpieczeniu karoserii, złącz elektrycznych czy też przewodów hamulcowych, przez co elementy te są bardziej podatne na rdzę.
Z drugiej strony wzrost średniej rocznej temperatury powoduje, że spada liczba dni z intensywnymi opadami śniegu. Ponadto PUK Zabierzów od sezonu 23/24 zaczął eksploatację pierwszych trzech (3) inteligentnych posypywarek. Ilość soli przez nie wysypywana zależą od prędkości jazdy i temperatury powietrza. Te dwa czynniki powodują spadek ilości soli na drogach, zmniejszenie obciążenia środowiska i spadek ryzyka korozji pojazdów.
Po zimie zalecamy umycie podwozia samochodu w specjalizowanej myjni, która wyposażona jest w podnośnik lub kanał z odprowadzeniem brudnej wody.
ZALECENIA DLA WŁAŚCICIELI NIERUCHOMOŚCI
Jeśli wzdłuż granicy nieruchomości, bezpośrednio przy budynku lub przy działce, znajduje się chodnik, musimy regularnie go odśnieżać. Obowiązek ten dotyczy właścicieli domów jednorodzinnych, jak i bloków.
Za niedopełnienie obowiązków możemy otrzymać wysoki mandat — nawet 1,5 tys. zł. Jeśli z powodu naszego zaniedbania ktoś, idąc chodnikiem, poślizgnie się i odniesie uszczerbek na zdrowiu, sprawa może mieć swój finał w sądzie. Poszkodowany może dochodzić odszkodowania i zadośćuczynienia sięgającego nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.