Miękka woda jest przyjazna dla urządzeń AGD, ale bezużyteczna dla naszego organizmu, zaś woda pozbawiona składników mineralnych (np. woda destylowana) jest wręcz szkodliwa – wypłukuje z organizmu potrzebne składniki mineralne.
Dzienne spożycie wapnia jest niezbędne dla prawidłowego wzrostu i zdrowia. Pokarmy takie jak produkty mleczne, fasola, jajka, orzechy, kalafior i szpinak zawierają wapń. Twarda woda ma niewielki, ale korzystny wpływ na zdrową dietę. Nie jest znane żadne zagrożenie dla zdrowia związane z twardą wodą i nie badamy ani nie pobieramy próbek pod kątem twardości. Na życzenie możemy dostarczyć szczegółowe informacje o twardości w Twojej miejscowości. W tym celu wyślij zgłoszenie. Nie zmiękczamy wody w naszych instalacjach.
Spółka PUK Zabierzów jest odpowiedzialna za dostarczanie czystej, bezpiecznej wody. Nasi odbiorcy mogą chcieć zmienić twardość swojej wody. To Państwu pozostawiamy decyzję, czy sztuczne zmiękczanie wody jest właściwym wyborem. Możesz zdecydować się na zamontowanie sprzętu zmiękczającego w domu. Nie doradzamy, czy i jaki zastosować zmiękczacz wody.
Twarda woda utrudnia mycie rąk, pranie ubrań i powoduje wiele szkód w instalacjach wodno-kanalizacyjnych oraz urządzeniach gospodarstwa domowego, ale w kwestii nawadniania organizmu, tzw. twarda woda jest dobrym wyborem, zwłaszcza dla osób cierpiących na niedobory składników mineralnych. Według Światowej Organizacja Zdrowia nie ma ona negatywnego wpływu na zdrowie, wręcz przeciwnie może dostarczyć wielu korzyści.
Badania naukowe dowiodły, że twarda woda pitna:
- Może przyczynić się do zapewnienia właściwego poziomu spożycia wapnia i magnezu, a tym samym pomóc utrzymać zdrowe kości i zęby.
- Pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu krążenia. Duża ilość wapnia i magnezu stymuluje pracę serca – liczne badania sugerują istnienie korelacji między twardą wodą a niższą śmiertelnością z powodu chorób sercowo-naczyniowych.
- Wspomaga układ trawienny. Wapń pomaga pozbyć się nadmiaru tłuszczów i żółci, dzięki czemu można zapobiec zaparciom i zapewnić lepsze trawienie. Magnez jest również przydatny w łagodzeniu skurczów żołądka i łagodzeniu biegunek.
- Pomaga łagodzić objawy cukrzycy. Osoby z tą chorobą często doświadczają hipomagnezemii, mechanizmy regulujące produkcję insuliny są zależne od magnezu.
- Zapobiega nowotworom. Wysoki poziom wapnia i magnezu stymuluje ludzki układ odpornościowy. Udowodniono, że może skutecznie chronić przed rakiem żołądka, okrężnicy, odbytnicy, trzustki, przełyku i jajnika.
Twardość wody określa się na podstawie stężenia rozpuszczonych w niej kationów soli wapnia (CaCO3) i magnezu (MgCO3):
- miękka woda – 0 do 60 mg/l,
- umiarkowanie twarda woda – 61 do 120 mg/l.
- twarda woda – 121 do 180 mg/l,
- bardzo twarda woda – powyżej 180 mg/l.
Woda z naszych ujęć cechuje się zawartością wapnia od 87 do 110 mg/l (średnia 94mg/l).
Więcej informacji: https://pukzabierzow.pl/jakosc-wody/#minerals
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ustaliła, że woda przeznaczona do spożycia powinna mieć stopień twardości mieszczący się między 60 a 500mg/l. Uczucie śliskiej wody z kranu towarzyszy bardzo miękkiej wodzie. Taka woda jest porównywana do wody występującej w górach. Jest ona krystalicznie przeźroczysta, nie jest mętna ani nie posiada żadnej barwy. Uczucie śliskości zostawia zazwyczaj woda, która zawiera w sobie mniej niż 60 mg CaCO3/l. Jest to zupełne przeciwieństwo wody twardej.
Miękka woda posiada właściwości korozyjne, ponieważ jest pozbawiona tzw. twardości węglanowej. Jest to twardość wody wywołana przez wodorowęglan wapnia i wodorowęglan magnezu, które pod wpływem ciepła rozkładają się do rozpuszczalnych węglanów, które tworzą kamień kotłowy. Z tego też powodu nie wolno używać bardzo miękkiej wody przy instalacjach miedzianych. Nie stosowanie się do tego może spowodować awarie lub nawet uwalnianie cząsteczek miedzi do wody. Komponentami szczególnie narażonymi na korozję są elementy instalacji stalowe, nieocynkowane np. złączki czy nakrętki. Również miedziany bojler jest narażony - magazynujemy i podgrzewamy w nim wodę. W przypadku kiedy używamy wody zmiękczonej "do zera" szkodzimy anodzie magnezowej odpowiedzialnej za ochronę zbiornika przed rdzą. Dodatkowo może to przyspieszyć korozję wewnątrz zbiornika bojlera.
Twarda woda jest posądzana o szkodliwość dla nerek, w szczególności uznawana za przyczynę kamieni nerkowych, jest to nieprawda i warto zapamiętać, iż picie wody z kranu nie wpływa na powstawanie kamieni nerkowych, które są efektem zaburzenia procesu metabolizmu. Natomiast faktem jest, iż w trakcie ich leczenia warto unikać twardej wody i postawić na tę filtrowaną. Z kolei w zakresie pielęgnacji warto zaznaczyć, iż skóra nie przepada za nadmiarem magnezu i wapnia. Tworzą na niej osady prowadzące do zatykania porów oraz uwrażliwiania, również dotyczy to skóry głowy i może wiązać się z wypadaniem włosów.
Co zatem robić z twardą wodą?
Najlepiej ją filtrować/ korzystając z produktów dostępnych na rynku , które pozwalają dostosować ten proces do swoich indywidualnych potrzeb łączonych z ochroną środowiska. Są filtry, które nie redukują nadmiernej twardości, a jednocześnie poprawiają smak wody. Dzięki temu zakup wody w butelkach nie jest konieczny. Oszczędzamy pieniądze, bo 1 litr wody od PUK Zabierzów kosztuje 0,39 grosza czyli 300-400 taniej niż woda z butelki i chronimy środowisko, bo nie zaśmiecamy go butelkami PET.